24 Haziran seçiminin mantıkları
Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay

Özet

İki seçimin iç içe gerçekleştiği 24 Haziran’da, seçmenler bir yanda Cumhurbaşkanının kim olacağına, aynı zamanda, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin resmen yürürlüğe gireceğine karar verirken; öbür yanda TBMM’de milletvekili olarak kimlerin yer alacağını da belirlemiştir. Sonuç; Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı (%52.6 oyla) seçilmesi, AK Parti’nin (%42.6 oyla) Meclis’te birinci parti olarak yer alması şeklinde tecelli etmiştir. 

24 Haziran seçiminin en önemli özelliği, siyasi partilerin oluşturdukları ittifaklar arasında bir yarış şeklinde gerçekleşmiş olmasıdır. Esas siyasal yarış, AK Parti, MHP ve BBP’den oluşan “Cumhur İttifakı” (%53.7 oy oranı) ile CHP, İYİ Parti, SP ve DP’den meydana gelen “Millet İttifakı” (%33.9 oy oranı) arasında vuku bulmuş; bu ittifaklar dışında kalan HDP (%11.7 oy aranı) %10 seçim barajını açarak Meclis’e girmiştir.

Cumhurbaşkanlığı için yarışan 6 aday olmuş; bunlardan Recep Tayyip Erdoğan (%52.6 oy oranı) ile birinci gelmiş; CHP adayı Muharrem İnce ikinci (%30.6), HDP adayı Selahattin Demirtaş (%8.4) üçüncü, İYİ Parti adayı Meral Akşener (%7.3) dördüncü ve Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu (%0.9) beşinci, Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek (%0.20) altıncı olmuştur.
 

Anahtar Kelimeler